Foto 1
Foto 2
1
1
1
1
1
1
1
1

Waran z Komodo - Smok z Komodo (Varanus komodoensis)

Ta największa współcześnie żyjąca jaszczurka, zwana jest również "Smokiem z Komodo". Waran z Komodo jest gadem, odkryty został w 1910 roku, a od 1980 roku podlega ochronie, na specjalnie wytyczonym terytorium - Parku Narodowym Komodo w Indonezji.

Warany dorastają do 3 m długości przy wadzie 150 kg. Rekordowe egzemplarze osiągały ok 3,6 m i 200 kg. Żyją około 50 lat. Nie mają naturalnych wrogów, odżywiają się głównie ptakami, bawołami wodnymi, świniami, jeleniami. Warany te są kanibalami, zatem młode spędzają około 2 lata bytując na drzewach i chroniąc się w ten sposób przed starszymi osobnikami własnego gatunku.

Smoki z Komodo gody odbywają, pomiędzy majem a sierpniem, we wrześniu natomiast każda samica składa do ziemnych nor po 15 - 30 jaj. Wykluwające się młode mają 40 cm i ważą 100 g. Po około 5 latach osiągają długość 2 m.

Warany są aktywne w ciągu dnia, polują z zaskoczenia od tyłu. Powalają ofiarę na ziemię i natychmiast rozszarpują lub doprowadzają do wykrwawienia. W polowaniu używają także ogona, którego siłę uderzenia można przyrównać do 2 ton.  Jeśli ofiara jest zbyt duża, jedno ugryzienie wystarcza, by polowanie uznać za zakończone sukcesem. Wraz ze śliną do rany dostaje się około 50 szczepów różnych bakterii, wywołując zakażenie ogólnoustrojowe i rychłą śmierć ofiary. Warany atakując rozwijają prędkość do ok 20 km/h. Są też dobrymi pływakami, więc mogą podążać za uciekającą ofiarą do wody.

Szacowana ilość tych gadów to do 5 500 osobników. Spotkać je można na wyspach: Komodo (1 700 szt.), Rinca (1 300 szt.), Flores (1 000 szt.), Padar (300 szt.) i Motang (100 szt.).

Trekkingi dla turystów - w trakcie których tropić można warany - odbywają się na wyspach Komodo i Rinca.