Foto 1
Foto 2
1
1
1
1
1
1
1
1

Narodowy Park Komodo

Park Narodowy Komodo jest z jednym z 50 parków narodowych na terenie Indonezji, utworzony został w 1980 roku. W 1991 r. park został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zajmuje on powierzchnię 132,000 hektarów i stanowi jeden z największych morskich rezerwatów na świecie.

Obszar parku składa się z setek małych wysepek, również zasiedlonych przez warana i trzech większych wysp, na których koncentruje się ruch turystyczny. Trzy większe wyspy to:

  • Komodo,
  • Rinca,
  • Padar.

Od północy archipelag oblewany jest przez wody morza Flores. Wyspy oddzielone są od siebie systemem wielu cieśnin i przesmyków, m. in. przez cieśninę Lintah, cieśninę Sumba, cieśninę Sape, cieśninę Molo.

Fauna wysp jest fauną przejściową pomiędzy azjatycką i australijską. Wyspę zamieszkuje wiele tysięcy znanych i mniej znanych gatunków węży, papug, krabów, małp, stawonogów itd. Najbardziej znanym gatunkiem, żyjącym na wyspie jest największa jaszczurka na świecie - Waran z Komodo. Jest to gatunek endemiczny, nie występujący nigdzie indziej na świecie.

Narodowy Park Komodo został uznany za jeden z Siedmiu Nowych Cudów Natury - projekt wyboru zaproponowany przez szwajcarską fundację New7Wonders. Wyboru dokonali internauci z całego świata, w plebiscycie na nowe cuda świata natury internauci mogli głosować na 261 kandydatów (podzielonych na 7 kategorii) w 222 państwach. Ostateczny werdykt został ogłoszony 11 listopada 2011 roku, wtedy to Narodowy Park Komodo znalazł się w siódemce cudów.